    Semtech Corporation S2KW16C-4P
    Part No.:
    S2KW16C-4P
    Manufacturer:
    Semtech Corporation
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedS2KW16C-4P.pdf
    Description:
    DIODE GEN PURP 16KV 6A MODULE
    Manufacturer:
    Semtech Corporation
    Series:
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    16000 V
    Current - Average Rectified (Io):
    6A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    16 V @ 6 A
    Speed:
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    2 µs
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    2 µA @ 16000 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    1. How to order S2KW16C-4P on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the S2KW16C-4P price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of S2KW16C-4P?
    Image S2KW16C-4P S2KW16C-4D
    Part Number S2KW16C-4P S2KW16C-4D
    Manufacturer Semtech Corporation Semtech Corporation
    Series - -
    Package/Case Module Module
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Discontinued at Digi-Key Discontinued at Digi-Key
    Technology Standard Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 16000 V 16000 V
    Current - Average Rectified (Io) 6A 3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 16 V @ 6 A 16 V @ 3 A
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 2 µs 2 µs
    Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 16000 V 2 µA @ 16000 V
    Capacitance @ Vr, F - -
    Grade - -
    Qualification - -
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount
    Supplier Device Package - -
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C