    SemiQ GP2D010A120A
    Part No.:
    GP2D010A120A
    Manufacturer:
    SemiQ
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    TO-220-2
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGP2D010A120A.pdf
    Description:
    DIODE SIL CARB 1.2KV 10A TO220-2
    Manufacturer:
    SemiQ
    Series:
    Amp+™
    Package/Case:
    TO-220-2
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Technology:
    SiC (Silicon Carbide) Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    1200 V
    Current - Average Rectified (Io):
    10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.8 V @ 10 A
    Speed:
    No Recovery Time > 500mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    0 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    20 µA @ 1200 V
    Capacitance @ Vr, F:
    635pF @ 1V, 1MHz
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 175°C
    1. How to order GP2D010A120A on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GP2D010A120A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GP2D010A120A?
    Image GP2D010A120A
    Part Number GP2D010A120A
    Manufacturer SemiQ
    Series Amp+™
    Package/Case TO-220-2
    Packaging Tube
    Product Status Discontinued at Digi-Key
    Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
    Current - Average Rectified (Io) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 10 A
    Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1200 V
    Capacitance @ Vr, F 635pF @ 1V, 1MHz
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Through Hole
    Supplier Device Package TO-220-2
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C