    Schneider Electric LC1D65ABBE
    Part No.:
    LC1D65ABBE
    Manufacturer:
    Schneider Electric
    Category:
    Contactors (Electromechanical)
    Package:
    Description:
    TESYS CONTACTOR-3P-AC3- <= 440V
    Manufacturer:
    Schneider Electric
    Series:
    TeSys
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Chassis Mount, DIN Rail
    Coil Voltage:
    24VDC
    Contact Form:
    3PST-NO (3 Form A)
    Contact Rating (Current):
    65 A
    Switching Voltage:
    690VAC - Max
    Features:
    Auxiliary Contacts, Diode
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 70°C
    Must Operate Voltage:
    19.2 VDC
    Must Release Voltage:
    2.4 VDC
    1. How to order LC1D65ABBE on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LC1D65ABBE price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LC1D65ABBE?
    Image LC1D65ABBE
    Part Number LC1D65ABBE
    Manufacturer Schneider Electric
    Series TeSys
    Packaging Box
    Product Status Active
    Mounting Type Chassis Mount, DIN Rail
    Coil Voltage 24VDC
    Contact Form 3PST-NO (3 Form A)
    Contact Rating (Current) 65 A
    Switching Voltage 690VAC - Max
    Features Auxiliary Contacts, Diode
    Termination Style Screw Terminal
    Operating Temperature -40°C ~ 70°C
    Must Operate Voltage 19.2 VDC
    Must Release Voltage 2.4 VDC