    SanRex Corporation SBA500AA160
    Part No.:
    SBA500AA160
    Manufacturer:
    SanRex Corporation
    Category:
    SCRs - Modules
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSBA500AA160.pdf
    Description:
    THYRISTOR MODULE 1600V 500A
    Manufacturer:
    SanRex Corporation
    Series:
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Product Status:
    Active
    Structure:
    Independent - All SCRs
    Number of SCRs, Diodes:
    2 SCRs
    Voltage - Off State:
    1.6 kV
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    500 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    785 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    3 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    200 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    9100A, 10000A
    Current - Hold (Ih) (Max):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    1. How to order SBA500AA160 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SBA500AA160 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SBA500AA160?
    Image SBA500AA160
    Part Number SBA500AA160
    Manufacturer SanRex Corporation
    Series -
    Package/Case Module
    Packaging
    Product Status Active
    Structure Independent - All SCRs
    Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
    Voltage - Off State 1.6 kV
    Current - On State (It (AV)) (Max) 500 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 785 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 9100A, 10000A
    Current - Hold (Ih) (Max) -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)