    Samtec Inc. ZF1-10-01-T-WT-TR
    Part No.:
    ZF1-10-01-T-WT-TR
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedZF1-10-01-T-WT-TR.pdf
    Description:
    CONN FFC BOTTOM 10POS 1MM R/A
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    ZF1
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Flat Flex Type:
    FFC
    Mounting Type:
    Surface Mount, Right Angle
    Connector/Contact Type:
    Contacts, Bottom
    Number of Positions:
    10
    Pitch:
    0.039" (1.00mm)
    Termination:
    Solder
    FFC, FCB Thickness:
    0.30mm
    Height Above Board:
    0.118" (3.00mm)
    Locking Feature:
    Slide Lock
    Cable End Type:
    Straight
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Contact Finish:
    Tin
    Housing Material:
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
    Actuator Material:
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
    Features:
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Voltage Rating:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-2
    1. How to order ZF1-10-01-T-WT-TR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the ZF1-10-01-T-WT-TR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ZF1-10-01-T-WT-TR?
    Image ZF1-05-01-T-WT-TR ZF1-10-01-T-WT ZF1-10-01-T-WT-TR ZF1-20-01-T-WT ZF1-05-01-T-WT
    Part Number ZF1-05-01-T-WT-TR ZF1-10-01-T-WT ZF1-10-01-T-WT-TR ZF1-20-01-T-WT ZF1-05-01-T-WT
    Manufacturer Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc.
    Series ZF1 ZF1 ZF1 ZF1 ZF1
    Packaging Tape & Reel (TR) Tube Tape & Reel (TR) Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Flat Flex Type FFC FFC FFC FFC FFC
    Number of Positions 5 10 10 20 5
    Pitch 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)
    Termination Solder Solder Solder Solder Solder
    FFC, FCB Thickness 0.30mm 0.30mm 0.30mm 0.30mm 0.30mm
    Height Above Board 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm)
    Locking Feature Slide Lock Slide Lock Slide Lock Slide Lock Slide Lock
    Cable End Type Straight Straight Straight Straight Straight
    Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
    Contact Finish Tin Tin Tin Tin Tin
    Voltage Rating - - - - -
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C