    Rubycon 450BXW150MEFR18X50
    Part No.:
    450BXW150MEFR18X50
    Manufacturer:
    Rubycon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited450BXW150MEFR18X50.pdf
    Description:
    CAP ALUM 150UF 20% 450V RADIAL
    Shipping
    Inventory:359
    Manufacturer:
    Rubycon
    Package/Case:
    Series:
    BXW
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    150 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    450 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    12000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.06 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    2.047" (52.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order 450BXW150MEFR18X50 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 450BXW150MEFR18X50 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 450BXW150MEFR18X50?
    Image 450BXW150MEFR18X50
    Part Number 450BXW150MEFR18X50
    Manufacturer Rubycon
    Package/Case
    Series BXW
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 150 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 450 V
    Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 1.06 A @ 120 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)