    Rubycon 400LXW180MEFR16X50
    Part No.:
    400LXW180MEFR16X50
    Manufacturer:
    Rubycon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited400LXW180MEFR16X50.pdf
    Description:
    CAP ALUM 180UF 20% 400V RADIAL
    Shipping
    Inventory:300
    Manufacturer:
    Rubycon
    Package/Case:
    Series:
    LXW
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    180 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    400 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    12000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.18 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    2.36 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    2.047" (52.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order 400LXW180MEFR16X50 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 400LXW180MEFR16X50 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 400LXW180MEFR16X50?
    Image 400LXW180MEFR16X50
    Part Number 400LXW180MEFR16X50
    Manufacturer Rubycon
    Package/Case
    Series LXW
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 180 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 400 V
    Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 1.18 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 2.36 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)