    Rohm Semiconductor RSX501LA-20TR
    Part No.:
    RSX501LA-20TR
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    SOD-128
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 20V 5A PMDT
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    SOD-128
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    20 V
    Current - Average Rectified (Io):
    5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    390 mV @ 3 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    500 µA @ 20 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    PMDT
    Operating Temperature - Junction:
    125°C (Max)
    1. How to order RSX501LA-20TR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RSX501LA-20TR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RSX501LA-20TR?
    Image RSX501LAM20TR RSX501LA-20TR RSX501LA-209HKTR
    Part Number RSX501LAM20TR RSX501LA-20TR RSX501LA-209HKTR
    Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
    Series - - -
    Package/Case SOD-128 SOD-128 SOD-128
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Obsolete Obsolete
    Technology Schottky Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V 20 V 20 V
    Current - Average Rectified (Io) 5A 5A 5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 390 mV @ 3 A 390 mV @ 3 A 390 mV @ 3 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 20 V 500 µA @ 20 V 500 µA @ 20 V
    Capacitance @ Vr, F - - -
    Grade - - -
    Qualification - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package PMDTM PMDT PMDT
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 125°C (Max) 125°C