    Rohm Semiconductor RSX051VA-30TR
    Part No.:
    RSX051VA-30TR
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    2-SMD, Flat Leads
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRSX051VA-30TR.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 30V 500MA TUMD2
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    2-SMD, Flat Leads
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    30 V
    Current - Average Rectified (Io):
    500mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    390 mV @ 500 mA
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    200 µA @ 30 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TUMD2
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    1. How to order RSX051VA-30TR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RSX051VA-30TR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RSX051VA-30TR?
    Image RSX051VAM30TR RSX051VA-30TR
    Part Number RSX051VAM30TR RSX051VA-30TR
    Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
    Series - -
    Package/Case 2-SMD, Flat Leads 2-SMD, Flat Leads
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Technology Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V 30 V
    Current - Average Rectified (Io) 500mA 500mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 390 mV @ 500 mA 390 mV @ 500 mA
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 30 V 200 µA @ 30 V
    Capacitance @ Vr, F - -
    Grade - -
    Qualification - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package TUMD2M TUMD2
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max)