    Rohm Semiconductor RR264MM-400TFTR
    Part No.:
    RR264MM-400TFTR
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    SOD-123F
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRR264MM-400TFTR.pdf
    Description:
    DIODE GEN PURP 400V 700MA PMDU
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    SOD-123F
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Not For New Designs
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    400 V
    Current - Average Rectified (Io):
    700mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.1 V @ 700 mA
    Speed:
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    10 µA @ 400 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    PMDU
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    1. How to order RR264MM-400TFTR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RR264MM-400TFTR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RR264MM-400TFTR?
    Image RR264MM-400TFTR RR264MM-400TR
    Part Number RR264MM-400TFTR RR264MM-400TR
    Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
    Series - -
    Package/Case SOD-123F SOD-123F
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Not For New Designs Not For New Designs
    Technology Standard Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V 400 V
    Current - Average Rectified (Io) 700mA 1A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 700 mA 1.1 V @ 700 mA
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 400 V 10 µA @ 400 V
    Capacitance @ Vr, F - -
    Grade - -
    Qualification - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package PMDU PMDU
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max)