    Rohm Semiconductor RGW80TS65EHRC11
    Part No.:
    RGW80TS65EHRC11
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-247-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRGW80TS65EHRC11.pdf
    Description:
    IGBT TRNCH FIELD 650V 80A TO247N
    Shipping
    Inventory:450
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    650 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    80 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    160 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    1.9V @ 15V, 40A
    Power - Max:
    214 W
    Switching Energy:
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    110 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    43ns/148ns
    Test Condition:
    400V, 20A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    86 ns
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-247N
    1. How to order RGW80TS65EHRC11 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RGW80TS65EHRC11 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RGW80TS65EHRC11?
    Image RGW80TS65EHRC11
    Part Number RGW80TS65EHRC11
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-247-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    IGBT Type Trench Field Stop
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.9V @ 15V, 40A
    Power - Max 214 W
    Switching Energy -
    Input Type Standard
    Gate Charge 110 nC
    Td (on/off) @ 25°C 43ns/148ns
    Test Condition 400V, 20A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) 86 ns
    Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)