    Rohm Semiconductor RGW60TS65GC13
    Part No.:
    RGW60TS65GC13
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-247-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRGW60TS65GC13.pdf
    Description:
    HIGH-SPEED FAST SWITCHING TYPE,
    Shipping
    Inventory:600
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    650 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    60 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    120 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    1.9V @ 15V, 30A
    Power - Max:
    178 W
    Switching Energy:
    480µJ (on), 490µJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    84 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    37ns/114ns
    Test Condition:
    400V, 30A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-247GE
    1. How to order RGW60TS65GC13 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RGW60TS65GC13 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RGW60TS65GC13?
    Image RGW60TS65GC13
    Part Number RGW60TS65GC13
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-247-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    IGBT Type Trench Field Stop
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 60 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.9V @ 15V, 30A
    Power - Max 178 W
    Switching Energy 480µJ (on), 490µJ (off)
    Input Type Standard
    Gate Charge 84 nC
    Td (on/off) @ 25°C 37ns/114ns
    Test Condition 400V, 30A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)