    Rohm Semiconductor RGTH40TS65DGC13
    Part No.:
    RGTH40TS65DGC13
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-247-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRGTH40TS65DGC13.pdf
    Description:
    IGBT TRENCH FS 650V 40A TO247G
    Shipping
    Inventory:583
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    650 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    40 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    80 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.1V @ 15V, 20A
    Power - Max:
    144 W
    Switching Energy:
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    40 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    22ns/73ns
    Test Condition:
    400V, 20A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    58 ns
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-247G
    1. How to order RGTH40TS65DGC13 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RGTH40TS65DGC13 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RGTH40TS65DGC13?
    Image RGTH40TS65DGC13
    Part Number RGTH40TS65DGC13
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-247-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    IGBT Type Trench Field Stop
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 20A
    Power - Max 144 W
    Switching Energy -
    Input Type Standard
    Gate Charge 40 nC
    Td (on/off) @ 25°C 22ns/73ns
    Test Condition 400V, 20A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) 58 ns
    Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)