    Rohm Semiconductor RGA80TRX2HRC15
    Part No.:
    RGA80TRX2HRC15
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-247-4
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRGA80TRX2HRC15.pdf
    Description:
    10 SHORT-CIRCUIT TOLERANCE, 1200
    Shipping
    Inventory:450
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    TO-247-4
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    105 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    120 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2V @ 15V, 40A
    Power - Max:
    468 W
    Switching Energy:
    1.36mJ (on), 3.36mJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    259 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    78ns/329ns
    Test Condition:
    800V, 40A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-247-4L
    1. How to order RGA80TRX2HRC15 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RGA80TRX2HRC15 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RGA80TRX2HRC15?
    Image RGA80TRX2HRC15
    Part Number RGA80TRX2HRC15
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-247-4
    Packaging Tube
    Product Status Active
    IGBT Type Trench Field Stop
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 105 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 40A
    Power - Max 468 W
    Switching Energy 1.36mJ (on), 3.36mJ (off)
    Input Type Standard
    Gate Charge 259 nC
    Td (on/off) @ 25°C 78ns/329ns
    Test Condition 800V, 40A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)