    Rohm Semiconductor RF2001T4S
    Part No.:
    RF2001T4S
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    TO-220-3 Full Pack
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRF2001T4S.pdf
    Description:
    DIODE GEN PURP 400V 20A TO220FN
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3 Full Pack
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    400 V
    Current - Average Rectified (Io):
    20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.6 V @ 20 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    30 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    10 µA @ 400 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220FN
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    1. How to order RF2001T4S on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RF2001T4S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RF2001T4S?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RF2001T4S.
    Image RF2001T4S
    Part Number RF2001T4S
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-220-3 Full Pack
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
    Current - Average Rectified (Io) 20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 20 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 30 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 400 V
    Capacitance @ Vr, F -
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Through Hole
    Supplier Device Package TO-220FN
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max)