    Rohm Semiconductor RBR5LAM60ATR
    Part No.:
    RBR5LAM60ATR
    Package:
    SOD-128
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRBR5LAM60ATR.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 60V 5A PMDTM
    Package/Case:
    SOD-128
    Product Status:
    Active
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    60 V
    Current - Average Rectified (Io):
    5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    550 mV @ 5 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    250 µA @ 60 V
    Supplier Device Package:
    PMDTM
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    1. How to order RBR5LAM60ATR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RBR5LAM60ATR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RBR5LAM60ATR?
    Image RBR5LAM60ATR
    Part Number RBR5LAM60ATR
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case SOD-128
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
    Current - Average Rectified (Io) 5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 5 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 250 µA @ 60 V
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package PMDTM
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max)