RBR5LAM60ATFTR.pdf
| Image |  |
| Part Number | RBR5LAM60ATFTR |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | SOD-128 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250 µA @ 60 V |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | PMDTM |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |