    Rohm Semiconductor RBR5L60ATE25
    Part No.:
    RBR5L60ATE25
    Package:
    DO-214AC, SMA
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 60V 5A PMDS
    Package/Case:
    DO-214AC, SMA
    Product Status:
    Not For New Designs
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    60 V
    Current - Average Rectified (Io):
    5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    550 mV @ 5 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    250 µA @ 60 V
    Supplier Device Package:
    PMDS
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    1. How to order RBR5L60ATE25 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RBR5L60ATE25 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RBR5L60ATE25?
    Image RBR5L60ATE25
    Part Number RBR5L60ATE25
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case DO-214AC, SMA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Not For New Designs
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
    Current - Average Rectified (Io) 5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 5 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 250 µA @ 60 V
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package PMDS
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max)