    Rohm Semiconductor RBR5L30BDDTE25
    Part No.:
    RBR5L30BDDTE25
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    DO-214AC, SMA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRBR5L30BDDTE25.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 30V 5A PMDS
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    DO-214AC, SMA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    30 V
    Current - Average Rectified (Io):
    5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    490 mV @ 5 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    150 µA @ 30 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    PMDS
    Operating Temperature - Junction:
    150°C
    1. How to order RBR5L30BDDTE25 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RBR5L30BDDTE25 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RBR5L30BDDTE25?
    Image RBR5L30BDDTE25
    Part Number RBR5L30BDDTE25
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case DO-214AC, SMA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
    Current - Average Rectified (Io) 5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 490 mV @ 5 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 150 µA @ 30 V
    Capacitance @ Vr, F -
    Grade Automotive
    Qualification AEC-Q101
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package PMDS
    Operating Temperature - Junction 150°C