    Rohm Semiconductor RBR3MM60BTFTR
    Part No.:
    RBR3MM60BTFTR
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    SOD-123F
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRBR3MM60BTFTR.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 60V 3A PMDU
    Package/Case:
    SOD-123F
    Product Status:
    Active
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    60 V
    Current - Average Rectified (Io):
    3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    610 mV @ 3 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    120 µA @ 60 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Supplier Device Package:
    PMDU
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    1. How to order RBR3MM60BTFTR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RBR3MM60BTFTR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RBR3MM60BTFTR?
    Image RBR3MM60BTFTR
    Part Number RBR3MM60BTFTR
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case SOD-123F
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
    Current - Average Rectified (Io) 3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 610 mV @ 3 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 120 µA @ 60 V
    Capacitance @ Vr, F -
    Grade Automotive
    Qualification AEC-Q101
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package PMDU
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max)