    Rohm Semiconductor RB530S-30TE61
    Part No.:
    RB530S-30TE61
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    SC-79, SOD-523
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRB530S-30TE61.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 30V 100MA EMD2
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    SC-79, SOD-523
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    30 V
    Current - Average Rectified (Io):
    100mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    450 mV @ 10 mA
    Speed:
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    500 nA @ 10 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    EMD2
    Operating Temperature - Junction:
    125°C (Max)
    1. How to order RB530S-30TE61 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RB530S-30TE61 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RB530S-30TE61?
    Image RB530SM-30T2R RB530SM-40FHT2R RB530SM-30FHT2R RB530SM-40T2R RB530S-30TE61
    Part Number RB530SM-30T2R RB530SM-40FHT2R RB530SM-30FHT2R RB530SM-40T2R RB530S-30TE61
    Series - - - - -
    Package/Case SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Obsolete
    Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V 40 V 30 V 40 V 30 V
    Current - Average Rectified (Io) 200mA 100mA 200mA 100mA 100mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 450 mV @ 10 mA 710 mV @ 100 mA 450 mV @ 10 mA 710 mV @ 100 mA 450 mV @ 10 mA
    Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 10 V 15 µA @ 40 V 500 nA @ 10 V 15 µA @ 40 V 500 nA @ 10 V
    Capacitance @ Vr, F - - - - -
    Grade - Automotive Automotive - -
    Qualification - AEC-Q101 AEC-Q101 - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package EMD2 EMD2 EMD2 EMD2 EMD2
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C 125°C (Max)