Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB480Y-40GT2R.
| Image |  |
| Series | - | - | - | - | - |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Technology | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90 V | 90 V | 40 V | 30 V | 40 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 100mA | 100mA | 200mA | 100mA | 200mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 690 mV @ 100 mA | 690 mV @ 100 mA | 550 mV @ 100 mA | 530 mV @ 100 mA | 550 mV @ 100 mA |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - | - | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 90 V | 5 µA @ 90 V | 10 µA @ 40 V | 1 µA @ 10 V | 10 µA @ 40 V |