    Rohm Semiconductor RB441Q-40T-72
    Part No.:
    RB441Q-40T-72
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    DO-204AG, DO-34, Axial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRB441Q-40T-72.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 40V 100MA MSD
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    DO-204AG, DO-34, Axial
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Obsolete
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    40 V
    Current - Average Rectified (Io):
    100mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    550 mV @ 100 mA
    Speed:
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 µA @ 40 V
    Capacitance @ Vr, F:
    6pF @ 10V, 1MHz
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    MSD
    Operating Temperature - Junction:
    125°C (Max)
    1. How to order RB441Q-40T-72 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RB441Q-40T-72 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RB441Q-40T-72?
    Image RB441Q-40T-77 RB441Q-40T-72
    Part Number RB441Q-40T-77 RB441Q-40T-72
    Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
    Series - -
    Package/Case DO-204AG, DO-34, Axial DO-204AG, DO-34, Axial
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete Obsolete
    Technology Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 40 V
    Current - Average Rectified (Io) 100mA 100mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 100 mA 550 mV @ 100 mA
    Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 40 V 100 µA @ 40 V
    Capacitance @ Vr, F 6pF @ 10V, 1MHz 6pF @ 10V, 1MHz
    Grade - -
    Qualification - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Supplier Device Package MSD MSD
    Operating Temperature - Junction 125°C (Max) 125°C (Max)