    Rohm Semiconductor RB168VYM-40FHTR
    Part No.:
    RB168VYM-40FHTR
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    2-SMD, Flat Leads
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRB168VYM-40FHTR.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 40V 1A TUMD2M
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    2-SMD, Flat Leads
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    40 V
    Current - Average Rectified (Io):
    1A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    790 mV @ 1 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    6.7 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    500 nA @ 40 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TUMD2M
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    1. How to order RB168VYM-40FHTR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RB168VYM-40FHTR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RB168VYM-40FHTR?
    Image RB168VYM150FHTR RB168VYM-60FHTR RB168VYM-30FHTR RB168VYM-40FHTR RB168VYM100FHTR
    Part Number RB168VYM150FHTR RB168VYM-60FHTR RB168VYM-30FHTR RB168VYM-40FHTR RB168VYM100FHTR
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V 60 V 30 V 40 V 100 V
    Current - Average Rectified (Io) 1A 1A 1A 1A 1A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 890 mV @ 1 A 820 mV @ 1 A 730 mV @ 1 A 790 mV @ 1 A 840 mV @ 1 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 4.8 ns 6.15 ns 4.7 ns 6.7 ns 6.7 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 150 V 1 µA @ 60 V 300 nA @ 30 V 500 nA @ 40 V 300 nA @ 100 V
    Capacitance @ Vr, F - - - - -
    Grade Automotive Automotive Automotive Automotive Automotive
    Qualification AEC-Q101 AEC-Q101 AEC-Q101 AEC-Q101 AEC-Q101
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package TUMD2M TUMD2M TUMD2M TUMD2M TUMD2M
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max)