    Rohm Semiconductor RB098BGE150TL
    Part No.:
    RB098BGE150TL
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRB098BGE150TL.pdf
    Description:
    DIODE ARR SCHOTT 150V 3A TO252GE
    Package/Case:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    150 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    830 mV @ 3 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    7 µA @ 150 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C
    Supplier Device Package:
    TO-252GE
    1. How to order RB098BGE150TL on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RB098BGE150TL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RB098BGE150TL?
    Image RB098BGE150TL
    Part Number RB098BGE150TL
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 830 mV @ 3 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 7 µA @ 150 V
    Operating Temperature - Junction 150°C