    Rohm Semiconductor RB060MM-40TR
    Part No.:
    RB060MM-40TR
    Package:
    SOD-123F
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRB060MM-40TR.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 40V 2A PMDU
    Package/Case:
    SOD-123F
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    40 V
    Current - Average Rectified (Io):
    2A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    560 mV @ 2 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    500 µA @ 40 V
    Supplier Device Package:
    PMDU
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    1. How to order RB060MM-40TR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RB060MM-40TR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RB060MM-40TR?
    Image RB060MM-60TR RB060MM-30TR RB060MM-60TFTR RB060MM-40TFTR RB060MM-40TR
    Part Number RB060MM-60TR RB060MM-30TR RB060MM-60TFTR RB060MM-40TFTR RB060MM-40TR
    Series - - - - -
    Package/Case SOD-123F SOD-123F SOD-123F SOD-123F SOD-123F
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V 30 V 60 V 40 V 40 V
    Current - Average Rectified (Io) 2A 2A 2A 2A 2A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 610 mV @ 2 A 490 mV @ 2 A 610 mV @ 2 A 560 mV @ 2 A 560 mV @ 2 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 60 V 50 µA @ 30 V 50 µA @ 60 V 500 µA @ 40 V 500 µA @ 40 V
    Capacitance @ Vr, F - - - - -
    Grade - - Automotive Automotive -
    Qualification - - AEC-Q101 AEC-Q101 -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package PMDU PMDU PMDU PMDU PMDU
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max)