    Rohm Semiconductor RB060L-40DDTE25
    Part No.:
    RB060L-40DDTE25
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    DO-214AC, SMA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRB060L-40DDTE25.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 40V 2A PMDS
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    DO-214AC, SMA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    40 V
    Current - Average Rectified (Io):
    2A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    500 mV @ 2 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    1 mA @ 40 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    PMDS
    Operating Temperature - Junction:
    125°C (Max)
    1. How to order RB060L-40DDTE25 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RB060L-40DDTE25 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RB060L-40DDTE25?
    Image RB060LAM-40TR RB060L-40DDTE25 RB060LAM-40TFTR RB060L-40TE25
    Part Number RB060LAM-40TR RB060L-40DDTE25 RB060LAM-40TFTR RB060L-40TE25
    Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
    Series - - - -
    Package/Case SOD-128 DO-214AC, SMA SOD-128 DO-214AC, SMA
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Not For New Designs
    Technology Schottky Schottky Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 40 V 40 V 40 V
    Current - Average Rectified (Io) 2A 2A 2A 2A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 2 A 500 mV @ 2 A - 500 mV @ 2 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 40 V 1 mA @ 40 V 100 µA @ 40 V 1 mA @ 40 V
    Capacitance @ Vr, F - - - -
    Grade - Automotive Automotive -
    Qualification - AEC-Q101 AEC-Q101 -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package PMDTM PMDS PMDTM PMDS
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 125°C (Max) 150°C (Max) 125°C (Max)