    Rohm Semiconductor RB056LAM-40TFTR
    Part No.:
    RB056LAM-40TFTR
    Package:
    SOD-128
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRB056LAM-40TFTR.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 40V 3A PMDTM
    Package/Case:
    SOD-128
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    40 V
    Current - Average Rectified (Io):
    3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    50 µA @ 40 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Supplier Device Package:
    PMDTM
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    1. How to order RB056LAM-40TFTR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RB056LAM-40TFTR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RB056LAM-40TFTR?
    Image RB056LAM-40TR RB056LAM-40TFTR
    Part Number RB056LAM-40TR RB056LAM-40TFTR
    Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
    Series - -
    Package/Case SOD-128 SOD-128
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Technology Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 40 V
    Current - Average Rectified (Io) 3A 3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 670 mV @ 3 A -
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 40 V 50 µA @ 40 V
    Capacitance @ Vr, F - -
    Grade - Automotive
    Qualification - AEC-Q101
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package PMDTM PMDTM
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max)