    Rohm Semiconductor RB055LAM-40TR
    Part No.:
    RB055LAM-40TR
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    SOD-128
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRB055LAM-40TR.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 40V 3A PMDTM
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    SOD-128
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    40 V
    Current - Average Rectified (Io):
    3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    620 mV @ 3 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 µA @ 40 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    PMDTM
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    1. How to order RB055LAM-40TR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RB055LAM-40TR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RB055LAM-40TR?
    Image RB055LAM-40TFTR RB055LAM-40TR RB055LAM-30TR RB055LAM-60TR RB055LAM-60TFTR
    Part Number RB055LAM-40TFTR RB055LAM-40TR RB055LAM-30TR RB055LAM-60TR RB055LAM-60TFTR
    Series - - - - -
    Package/Case SOD-128 SOD-128 SOD-128 SOD-128 SOD-128
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 40 V 30 V 60 V 60 V
    Current - Average Rectified (Io) 3A 3A 3A 3A 3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 620 mV @ 3 A 620 mV @ 3 A 550 mV @ 3 A 680 mV @ 3 A 680 mV @ 3 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 14.6 ns - - - -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 40 V 100 µA @ 40 V 50 µA @ 30 V 70 µA @ 60 V 70 µA @ 60 V
    Capacitance @ Vr, F - - - - -
    Grade Automotive - - - Automotive
    Qualification AEC-Q101 - - - AEC-Q101
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package PMDTM PMDTM PMDTM PMDTM PMDTM
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max)