    Rohm Semiconductor KTR10EZPF6204
    Part No.:
    KTR10EZPF6204
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedKTR10EZPF6204.pdf
    Description:
    RES SMD 6.2M OHM 1% 1/8W 0805
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Resistance:
    6.2 MOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Failure Rate:
    1. How to order KTR10EZPF6204 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the KTR10EZPF6204 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KTR10EZPF6204?
    Image KTR10EZPF6204
    Part Number KTR10EZPF6204
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series KTR
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 6.2 MOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, High Voltage
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)