    Rohm Semiconductor BR25H040FJ-2CE2
    Part No.:
    BR25H040FJ-2CE2
    Package:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedBR25H040FJ-2CE2.pdf
    Description:
    IC EEPROM 4KBIT SPI 10MHZ 8SOPJ
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Memory Size:
    4Kbit
    Memory Organization:
    512 x 8
    Memory Interface:
    SPI
    Clock Frequency:
    10 MHz
    Write Cycle Time - Word, Page:
    4ms
    Access Time:
    Voltage - Supply:
    2.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TA)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q100
    Supplier Device Package:
    8-SOP-J
    1. How to order BR25H040FJ-2CE2 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the BR25H040FJ-2CE2 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BR25H040FJ-2CE2?
    Image BR25H040FJ-2CE2 BR25H040FJ-5ACE2 BR25H040FJ-WCE2
    Part Number BR25H040FJ-2CE2 BR25H040FJ-5ACE2 BR25H040FJ-WCE2
    Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
    Series - BR25H040xxx-5AC -
    Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Not For New Designs
    Programmable Not Verified - Not Verified
    Memory Type Non-Volatile Non-Volatile Non-Volatile
    Memory Format EEPROM EEPROM EEPROM
    Technology EEPROM EEPROM EEPROM
    Memory Size 4Kbit 4Kbit 4Kbit
    Memory Organization 512 x 8 512 x 8 512 x 8
    Memory Interface SPI SPI SPI
    Clock Frequency 10 MHz 20 MHz 5 MHz
    Write Cycle Time - Word, Page 4ms 3.5ms 5ms
    Access Time - - -
    Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V 1.7V ~ 5.5V 2.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) -40°C ~ 125°C (TA) -40°C ~ 125°C (TA)