    Rohm Semiconductor BR24T16FVT-WE2
    Part No.:
    BR24T16FVT-WE2
    Package:
    8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedBR24T16FVT-WE2.pdf
    Description:
    IC EEPROM 16KBIT I2C 8TSSOP
    Package/Case:
    8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
    Memory Size:
    16Kbit
    Memory Organization:
    2K x 8
    Memory Interface:
    I2C
    Clock Frequency:
    400 kHz
    Write Cycle Time - Word, Page:
    5ms
    Access Time:
    Voltage - Supply:
    1.6V ~ 5.5V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Supplier Device Package:
    8-TSSOP-B
    1. How to order BR24T16FVT-WE2 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the BR24T16FVT-WE2 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BR24T16FVT-WE2?
    Image BR24T16FVT-WE2
    Part Number BR24T16FVT-WE2
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Programmable Not Verified
    Memory Type Non-Volatile
    Memory Format EEPROM
    Technology EEPROM
    Memory Size 16Kbit
    Memory Organization 2K x 8
    Memory Interface I2C
    Clock Frequency 400 kHz
    Write Cycle Time - Word, Page 5ms
    Access Time -
    Voltage - Supply 1.6V ~ 5.5V
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)