    Rohm Semiconductor BR24G16FJ-3NE2
    Part No.:
    BR24G16FJ-3NE2
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Memory
    Package:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedBR24G16FJ-3NE2.pdf
    Description:
    IC EEPROM 16KBIT I2C 8SOPJ
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Programmable:
    Not Verified
    Memory Type:
    Non-Volatile
    Memory Format:
    EEPROM
    Technology:
    EEPROM
    Memory Size:
    16Kbit
    Memory Organization:
    2K x 8
    Memory Interface:
    I2C
    Clock Frequency:
    400 kHz
    Write Cycle Time - Word, Page:
    5ms
    Access Time:
    Voltage - Supply:
    1.6V ~ 5.5V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    8-SOP-J
    1. How to order BR24G16FJ-3NE2 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the BR24G16FJ-3NE2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BR24G16FJ-3NE2?
    Image BR24G16FJ-3AGTE2 BR24G16FJ-5E2 BR24G16FJ-3NE2 BR24G16FJ-3GTE2
    Part Number BR24G16FJ-3AGTE2 BR24G16FJ-5E2 BR24G16FJ-3NE2 BR24G16FJ-3GTE2
    Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
    Series - BR24G16xxx-5 - -
    Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Obsolete Active
    Programmable Not Verified - Not Verified Not Verified
    Memory Type Non-Volatile Non-Volatile Non-Volatile Non-Volatile
    Memory Format EEPROM EEPROM EEPROM EEPROM
    Technology EEPROM EEPROM EEPROM EEPROM
    Memory Size 16Kbit 16Kbit 16Kbit 16Kbit
    Memory Organization 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8
    Memory Interface I2C I2C I2C I2C
    Clock Frequency 1 MHz 1 MHz 400 kHz 400 kHz
    Write Cycle Time - Word, Page 5ms 3.5ms 5ms 5ms
    Access Time - - - -
    Voltage - Supply 1.6V ~ 5.5V 1.6V ~ 5.5V 1.6V ~ 5.5V 1.6V ~ 5.5V
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)