    Rohm Semiconductor 2SD1766T100R
    Part No.:
    2SD1766T100R
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Single Bipolar Transistors
    Package:
    TO-243AA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited2SD1766T100R.pdf
    Description:
    TRANS NPN 32V 2A MPT3
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    TO-243AA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Not For New Designs
    Transistor Type:
    NPN
    Current - Collector (Ic) (Max):
    2 A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    32 V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
    800mV @ 200mA, 2A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    1µA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
    180 @ 500mA, 3V
    Power - Max:
    2 W
    Frequency - Transition:
    100MHz
    Operating Temperature:
    150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    MPT3
    1. How to order 2SD1766T100R on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 2SD1766T100R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 2SD1766T100R?
    Image 2SD1766T100R
    Part Number 2SD1766T100R
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-243AA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Not For New Designs
    Transistor Type NPN
    Current - Collector (Ic) (Max) 2 A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 32 V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 800mV @ 200mA, 2A
    Current - Collector Cutoff (Max) 1µA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 180 @ 500mA, 3V
    Power - Max 2 W
    Frequency - Transition 100MHz
    Operating Temperature 150°C (TJ)