    Rohm Semiconductor 2SCR293PFRAT100
    Part No.:
    2SCR293PFRAT100
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Single Bipolar Transistors
    Package:
    TO-243AA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited2SCR293PFRAT100.pdf
    Description:
    TRANS NPN 30V 1A MPT3
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    TO-243AA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Not For New Designs
    Transistor Type:
    NPN
    Current - Collector (Ic) (Max):
    1 A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    30 V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
    350mV @ 25mA, 500mA
    Current - Collector Cutoff (Max):
    100nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
    270 @ 100mA, 2V
    Power - Max:
    500 mW
    Frequency - Transition:
    320MHz
    Operating Temperature:
    150°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    MPT3
    1. How to order 2SCR293PFRAT100 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 2SCR293PFRAT100 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 2SCR293PFRAT100?
    Image 2SCR293PFRAT100
    Part Number 2SCR293PFRAT100
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-243AA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Not For New Designs
    Transistor Type NPN
    Current - Collector (Ic) (Max) 1 A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 30 V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 350mV @ 25mA, 500mA
    Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 270 @ 100mA, 2V
    Power - Max 500 mW
    Frequency - Transition 320MHz
    Operating Temperature 150°C (TJ)