    Rohm Semiconductor 2SAR554PT100
    Part No.:
    2SAR554PT100
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Single Bipolar Transistors
    Package:
    TO-243AA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited2SAR554PT100.pdf
    Description:
    TRANS PNP 80V 1.5A MPT3
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    TO-243AA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Transistor Type:
    PNP
    Current - Collector (Ic) (Max):
    1.5 A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    80 V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
    400mV @ 25mA, 500mA
    Current - Collector Cutoff (Max):
    1µA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
    120 @ 100mA, 3V
    Power - Max:
    2 W
    Frequency - Transition:
    340MHz
    Operating Temperature:
    150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    MPT3
    1. How to order 2SAR554PT100 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 2SAR554PT100 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 2SAR554PT100?
    Image 2SAR554PT100
    Part Number 2SAR554PT100
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-243AA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Transistor Type PNP
    Current - Collector (Ic) (Max) 1.5 A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 80 V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 400mV @ 25mA, 500mA
    Current - Collector Cutoff (Max) 1µA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 100mA, 3V
    Power - Max 2 W
    Frequency - Transition 340MHz
    Operating Temperature 150°C (TJ)