    Raltron Electronics RT2012-32.768-6-TR
    Part No.:
    RT2012-32.768-6-TR
    Manufacturer:
    Raltron Electronics
    Category:
    Crystals
    Package:
    2-SMD, No Lead
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRT2012-32.768-6-TR.pdf
    Description:
    CRYSTAL 32.7680KHZ 6PF SMD
    Manufacturer:
    Raltron Electronics
    Series:
    RT2012
    Package/Case:
    2-SMD, No Lead
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    kHz Crystal (Tuning Fork)
    Frequency:
    32.768 kHz
    Frequency Stability:
    Frequency Tolerance:
    ±50ppm
    Load Capacitance:
    6pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    90 kOhms
    Operating Mode:
    Fundamental
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    1. How to order RT2012-32.768-6-TR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RT2012-32.768-6-TR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT2012-32.768-6-TR?
    Series RT2012 RT2012 RT2012 RT2012 RT2012
    Package/Case 2-SMD, No Lead 2-SMD, No Lead 2-SMD, No Lead 2-SMD, No Lead 2-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Frequency 32.768 kHz 32.768 kHz 32.768 kHz 32.768 kHz 32.768 kHz
    Frequency Stability - - - - -
    Frequency Tolerance ±20ppm ±20ppm ±20ppm ±50ppm ±50ppm
    Load Capacitance 7pF 9pF 7pF 12.5pF 6pF
    ESR (Equivalent Series Resistance) 90 kOhms 90 kOhms 90 kOhms 90 kOhms 90 kOhms
    Operating Mode Fundamental Fundamental Fundamental Fundamental Fundamental
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Ratings - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm) 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm) 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm) 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm) 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm)