    Qualtek 770W-00/01
    Part No.:
    770W-00/01
    Manufacturer:
    Qualtek
    Category:
    Power Entry Modules (PEM)
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited770W-00/01.pdf
    Description:
    PWR ENT RCPT IEC320-C8 PNL SLDR
    Manufacturer:
    Qualtek
    Series:
    770W
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Connector Style:
    IEC 320-C8, Non-Polarized
    Connector Type:
    Receptacle, Male Pins
    Current Rating - Appliance Inlet:
    2.5A
    Voltage Rating - Appliance Inlet:
    250VAC
    Number of Positions:
    2
    Filter Type:
    Unfiltered - Commercial
    Current Rating - Filter:
    Switch Features:
    Current Rating - Circuit Breaker:
    Accomodates a Fuse:
    No
    Mounting Type:
    Panel Mount, Flange
    Termination:
    Solder Tabs
    Features:
    Fuse Holder, Drawer:
    Panel Cutout Dimensions:
    Oval - 21.00mm x 12.40mm