    Qualtek 742W-15/04
    Part No.:
    742W-15/04
    Manufacturer:
    Qualtek
    Category:
    Power Entry Modules (PEM)
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited742W-15/04.pdf
    Description:
    PWR ENT RCPT IEC320-2-2F PNL QC
    Manufacturer:
    Qualtek
    Series:
    742W
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Style:
    IEC 320-2-2/F
    Connector Type:
    Receptacle, Female Sockets
    Current Rating - Appliance Inlet:
    10A
    Voltage Rating - Appliance Inlet:
    250VAC
    Number of Positions:
    3 per connection (2)
    Filter Type:
    Unfiltered - Commercial
    Current Rating - Filter:
    Switch Features:
    Current Rating - Circuit Breaker:
    Accomodates a Fuse:
    No
    Mounting Type:
    Panel Mount, Snap-In
    Termination:
    Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Features:
    Fuse Holder, Drawer:
    Panel Cutout Dimensions:
    Rectangular - 32.50mm x 48.30mm
    Panel Thickness:
    0.059" (1.50mm)
    Material Flammability Rating:
    Ingress Protection:
    1. How to order 742W-15/04 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 742W-15/04 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 742W-15/04?
    Image 742W-15/12 742W-15/04 742W-15/20 742W-15/03 742W-15/11
    Part Number 742W-15/12 742W-15/04 742W-15/20 742W-15/03 742W-15/11
    Manufacturer Qualtek Qualtek Qualtek Qualtek Qualtek
    Series 742W 742W 742W 742W 742W
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Obsolete Obsolete
    Connector Style IEC 320-2-2/F IEC 320-2-2/F IEC 320-2-2/F IEC 320-2-2/F IEC 320-2-2/F
    Current Rating - Appliance Inlet 10A 10A 10A 10A 10A
    Voltage Rating - Appliance Inlet 250VAC 250VAC 250VAC 250VAC 250VAC
    Switch Features - - - - -
    Accomodates a Fuse No No No No No
    Termination Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Features - - - - -
    Fuse Holder, Drawer - - - - -
    Panel Cutout Dimensions Rectangular - 32.50mm x 72.00mm Rectangular - 32.50mm x 48.30mm Rectangular - 32.50mm x 95.50mm Rectangular - 32.50mm x 48.50mm Rectangular - 32.50mm x 72.40mm
    Panel Thickness 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm)