    Powerex Inc. CM75TU-24F
    Part No.:
    CM75TU-24F
    Manufacturer:
    Powerex Inc.
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    Module
    Description:
    IGBT MOD 1200V 75A 450W
    Manufacturer:
    Powerex Inc.
    Series:
    IGBTMOD™
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    IGBT Type:
    Trench
    Configuration:
    Three Phase Inverter
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    75 A
    Power - Max:
    450 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.4V @ 15V, 75A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    1 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    29 nF @ 10 V
    Input:
    Standard
    NTC Thermistor:
    No
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order CM75TU-24F on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CM75TU-24F price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CM75TU-24F?
    Image CM75TU-12F CM75TU-24F CM75TU-24H
    Part Number CM75TU-12F CM75TU-24F CM75TU-24H
    Manufacturer Powerex Inc. Powerex Inc. Powerex Inc.
    Series IGBTMOD™ IGBTMOD™ IGBTMOD™
    Package/Case Module Module Module
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Discontinued at Digi-Key Discontinued at Digi-Key Obsolete
    IGBT Type Trench Trench -
    Configuration Three Phase Inverter Three Phase Inverter Three Phase Inverter
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V 1200 V 1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 75 A 75 A 75 A
    Power - Max 290 W 450 W 600 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 75A 2.4V @ 15V, 75A 3.7V @ 15V, 75A
    Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA 1 mA 1 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 20 nF @ 10 V 29 nF @ 10 V 11 nF @ 10 V
    Input Standard Standard Standard
    NTC Thermistor No No No
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ)