    Power Dynamics, Inc. 44R01-1131-250
    Part No.:
    44R01-1131-250
    Manufacturer:
    Power Dynamics, Inc.
    Category:
    Power Entry Modules (PEM)
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited44R01-1131-250.pdf
    Description:
    PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
    Manufacturer:
    Power Dynamics, Inc.
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Style:
    IEC 320-C14
    Connector Type:
    Receptacle, Male Blades - Module
    Current Rating - Appliance Inlet:
    Voltage Rating - Appliance Inlet:
    Number of Positions:
    3
    Filter Type:
    Current Rating - Filter:
    Switch Features:
    Current Rating - Circuit Breaker:
    Accomodates a Fuse:
    Mounting Type:
    Panel Mount, Snap-In
    Termination:
    Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Features:
    Fuse Holder, Drawer:
    Panel Cutout Dimensions:
    Rectangular - 58.50mm x 35.00mm
    Panel Thickness:
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Ingress Protection:
    1. How to order 44R01-1131-250 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 44R01-1131-250 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 44R01-1131-250?
    Image 44R01-6131-150 44R01-3131-150 44R01-3151-250 44R01-1131-250
    Part Number 44R01-6131-150 44R01-3131-150 44R01-3151-250 44R01-1131-250
    Manufacturer Power Dynamics, Inc. Power Dynamics, Inc. Power Dynamics, Inc. Power Dynamics, Inc.
    Series - - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active
    Connector Style IEC 320-C14 IEC 320-C14 IEC 320-C14 IEC 320-C14
    Number of Positions 3 per connection (6) 3 per connection (3) 3 per connection (3) 3
    Filter Type - - - -
    Switch Features - - - -
    Accomodates a Fuse - - - -
    Termination Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Solder Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Features - - - -
    Fuse Holder, Drawer - - - -
    Panel Cutout Dimensions Rectangular - 176.50mm x 35.00mm Rectangular - 105.00mm x 35.00mm Rectangular - 105.70mm x 35.00mm Rectangular - 58.50mm x 35.00mm