    Power Dynamics, Inc. 42R39-3154-150
    Part No.:
    42R39-3154-150
    Manufacturer:
    Power Dynamics, Inc.
    Category:
    Power Entry Modules (PEM)
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited42R39-3154-150.pdf
    Description:
    PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
    Manufacturer:
    Power Dynamics, Inc.
    Series:
    42R39
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Style:
    IEC 320-C14
    Connector Type:
    Receptacle, Female Sockets
    Current Rating - Appliance Inlet:
    Voltage Rating - Appliance Inlet:
    Number of Positions:
    Filter Type:
    Current Rating - Filter:
    Switch Features:
    Switch On-Off
    Current Rating - Circuit Breaker:
    Accomodates a Fuse:
    Mounting Type:
    Panel Mount, Snap-In
    Termination:
    Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Features:
    Fuse Holder, Drawer:
    Fuse Holder
    Panel Cutout Dimensions:
    Rectangular - 36.50mm x 49.00mm
    Panel Thickness:
    0.059" (1.50mm)
    Material Flammability Rating:
    Ingress Protection:
    1. How to order 42R39-3154-150 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 42R39-3154-150 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 42R39-3154-150?
    Image 42R39-3154-200 42R39-3154-150
    Part Number 42R39-3154-200 42R39-3154-150
    Manufacturer Power Dynamics, Inc. Power Dynamics, Inc.
    Series - 42R39
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Connector Style IEC 320-C14 IEC 320-C14
    Connector Type Receptacle, Male Blades - Module Receptacle, Female Sockets
    Number of Positions 3 -
    Filter Type - -
    Current Rating - Filter - -
    Switch Features - Switch On-Off
    Accomodates a Fuse - -
    Mounting Type Panel Mount, Snap-In Panel Mount, Snap-In
    Termination Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Features - -
    Fuse Holder, Drawer - Fuse Holder
    Panel Cutout Dimensions Rectangular - 49.00mm x 36.50mm Rectangular - 36.50mm x 49.00mm
    Panel Thickness - 0.059" (1.50mm)