    Panasonic Electric Works TXS2SS-L2-12V
    Part No.:
    TXS2SS-L2-12V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Category:
    Signal Relays, Up to 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedTXS2SS-L2-12V.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
    Shipping
    Inventory:884
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Series:
    TX-S
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Coil Voltage:
    12VDC
    Contact Form:
    DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current):
    1 A
    Switching Voltage:
    110VDC - Max
    Load - Max Switching:
    110W
    Coil Current:
    5.8 mA
    Coil Type:
    Latching, Dual Coil
    Features:
    Termination Style:
    Gull Wing
    Seal Rating:
    Sealed - Fully
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    9.6 VDC
    Must Release Voltage:
    Operate Time:
    5 ms
    Release Time:
    5 ms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 70°C
    Contact Material:
    Silver (Ag), Gold (Au)
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order TXS2SS-L2-12V on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TXS2SS-L2-12V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TXS2SS-L2-12V?
    Image TXS2SS-3V-Z TXS2SS-3V TXS2SS-4.5V TXS2SS-L2-12V TXS2SS-4.5V-Z
    Part Number TXS2SS-3V-Z TXS2SS-3V TXS2SS-4.5V TXS2SS-L2-12V TXS2SS-4.5V-Z
    Series TX-S TX-S TX-S TX-S TX-S
    Packaging Tape & Reel (TR) Tube Tube Tube Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Coil Voltage 3VDC 3VDC 4.5VDC 12VDC 4.5VDC
    Contact Form DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current) 1 A 1 A 1 A 1 A 1 A
    Switching Voltage 110VDC - Max 110VDC - Max 110VDC - Max 110VDC - Max 110VDC - Max
    Load - Max Switching 110W 110W 110W 110W 110W
    Coil Current 16.7 mA 16.7 mA 11.1 mA 5.8 mA 11.1 mA
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Latching, Dual Coil Non Latching
    Features - - - - -
    Termination Style Gull Wing Gull Wing Gull Wing Gull Wing Gull Wing
    Seal Rating Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully
    Coil Insulation - - - - -
    Must Operate Voltage 2.4 VDC 2.4 VDC 3.6 VDC 9.6 VDC 3.6 VDC
    Must Release Voltage 0.3 VDC 0.3 VDC 0.45 VDC - 0.45 VDC
    Operate Time 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms
    Release Time 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms
    Operating Temperature -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C