    Panasonic Electric Works ARE10A12C90
    Part No.:
    ARE10A12C90
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Category:
    High Frequency (RF) Relays
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedARE10A12C90.pdf
    Description:
    RELAY RF SPDT 500MA 12V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Series:
    ARE
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Coil Type:
    Non Latching
    Coil Current:
    16.7 mA
    Coil Voltage:
    12VDC
    Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current):
    500 mA
    Switching Voltage:
    30VDC - Max
    Must Operate Voltage:
    9 VDC
    Must Release Voltage:
    1.2 VDC
    Operate Time:
    10 ms
    Release Time:
    5 ms
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Termination Style:
    Gull Wing
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 70°C
    1. How to order ARE10A12C90 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the ARE10A12C90 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ARE10A12C90?
    Image ARE10A12C90
    Part Number ARE10A12C90
    Manufacturer Panasonic Electric Works
    Series ARE
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    Coil Type Non Latching
    Coil Current 16.7 mA
    Coil Voltage 12VDC
    Contact Form SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current) 500 mA
    Switching Voltage 30VDC - Max
    Must Operate Voltage 9 VDC
    Must Release Voltage 1.2 VDC
    Operate Time 10 ms
    Release Time 5 ms
    Features -
    Mounting Type Surface Mount
    Termination Style Gull Wing
    Operating Temperature -40°C ~ 70°C