    OSI Optoelectronics, Inc. UV-100EQC
    Part No.:
    UV-100EQC
    Manufacturer:
    OSI Optoelectronics, Inc.
    Category:
    Photodiodes
    Package:
    2-DIP Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedUV-100EQC.pdf
    Description:
    SENSOR PHOTODIODE 720NM 2DIP MOD
    Shipping
    Inventory:40
    Manufacturer:
    OSI Optoelectronics, Inc.
    Series:
    Photoconductive
    Package/Case:
    2-DIP Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Wavelength:
    720nm
    Color - Enhanced:
    Ultraviolet (UV)
    Spectral Range:
    Diode Type:
    Planar Diffusion
    Responsivity @ nm:
    0.34 A/W @ 633nm
    Response Time:
    7µs
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    5 V
    Current - Dark (Typ):
    Active Area:
    100mm²
    Viewing Angle:
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 60°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order UV-100EQC on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the UV-100EQC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UV-100EQC?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UV-100EQC.
    Image UV-100DQC UV-013EQ UV-013DQ UV-035EQC UV-100EQC
    Part Number UV-100DQC UV-013EQ UV-013DQ UV-035EQC UV-100EQC
    Series Photoconductive Photoconductive Photoconductive Photoconductive Photoconductive
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Wavelength 980nm 720nm 980nm 720nm 720nm
    Spectral Range - - - - -
    Diode Type Planar Diffusion Planar Diffusion Planar Diffusion Planar Diffusion Planar Diffusion
    Responsivity @ nm 0.33 A/W @ 633nm 0.34 A/W @ 633nm 0.33 A/W @ 633nm 0.34 A/W @ 633nm 0.34 A/W @ 633nm
    Response Time 3µs 1µs 500ns 2µs 7µs
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 5 V 5 V 5 V 5 V 5 V
    Current - Dark (Typ) - - - - -
    Active Area 100mm² 13mm² 13mm² 34mm² 100mm²
    Viewing Angle - - - - -
    Operating Temperature -20°C ~ 60°C -20°C ~ 60°C -20°C ~ 60°C -20°C ~ 60°C -20°C ~ 60°C