    OptiFuse TXG-500MA
    Part No.:
    TXG-500MA
    Manufacturer:
    OptiFuse
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedTXG-500MA.pdf
    Description:
    FUSE BRD MNT 500MA 250VAC AXIAL
    Manufacturer:
    OptiFuse
    Package/Case:
    Series:
    TXG
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Through Hole
    Fuse Type:
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Current Rating (Amps):
    500 mA
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Slow Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    30A
    Melting I²t:
    0.3374
    Approval Agency:
    UL 248
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.110" Dia x 0.290" L (2.80mm x 7.37mm)
    1. How to order TXG-500MA on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TXG-500MA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TXG-500MA?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TXG-500MA.
    Image TXG-1.5A TXG-1A TXG-7A TXG-2A TXG-500MA
    Part Number TXG-1.5A TXG-1A TXG-7A TXG-2A TXG-500MA
    Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
    Package/Case
    Series TXG TXG TXG TXG TXG
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Current Rating (Amps) 1.5 A 1 A 7 A 2 A 500 mA
    Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
    Voltage Rating - DC - - - - -
    Response Time Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 30A 30A 30A 30A 30A
    Melting I²t 3.982 1.916 72.91 7.803 0.3374
    Approval Agency UL 248 UL 248 UL 248 UL 248 UL 248
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Color - - - - -
    Size / Dimension 0.110" Dia x 0.290" L (2.80mm x 7.37mm) 0.110" Dia x 0.290" L (2.80mm x 7.37mm) 0.110" Dia x 0.290" L (2.80mm x 7.37mm) 0.110" Dia x 0.290" L (2.80mm x 7.37mm) 0.110" Dia x 0.290" L (2.80mm x 7.37mm)