    OptiFuse TFLM-120A
    Part No.:
    TFLM-120A
    Manufacturer:
    OptiFuse
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedTFLM-120A.pdf
    Description:
    FUSE AUTO 120A 32VAC 32VDC
    Manufacturer:
    OptiFuse
    Package/Case:
    Series:
    TFLM
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Automotive
    Current Rating (Amps):
    120 A
    Voltage Rating - AC:
    32 V
    Voltage Rating - DC:
    32 V
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    1kA
    Melting I²t:
    Approval Agency:
    ISO, SAE
    Operating Temperature:
    Color:
    White
    Size / Dimension:
    0.906" L x 0.642" W x 0.996" H (23.00mm x 16.30mm x 25.30mm)
    1. How to order TFLM-120A on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TFLM-120A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TFLM-120A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TFLM-120A.
    Image TFLM-120A TFLM-80A TFLM-40A TFLM-60A TFLM-50A
    Part Number TFLM-120A TFLM-80A TFLM-40A TFLM-60A TFLM-50A
    Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
    Package/Case
    Series TFLM TFLM TFLM TFLM TFLM
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder
    Fuse Type Automotive Automotive Automotive Automotive Automotive
    Current Rating (Amps) 120 A 80 A 40 A 60 A 50 A
    Voltage Rating - AC 32 V 32 V 32 V 32 V 32 V
    Voltage Rating - DC 32 V 32 V 32 V 32 V 32 V
    Response Time Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 1kA 1kA 1kA 1kA 1kA
    Melting I²t - - - - -
    Approval Agency ISO, SAE ISO, SAE ISO, SAE ISO, SAE ISO, SAE
    Color White Black Green Yellow Red
    Size / Dimension 0.906" L x 0.642" W x 0.996" H (23.00mm x 16.30mm x 25.30mm) 0.906" L x 0.642" W x 0.996" H (23.00mm x 16.30mm x 25.30mm) 0.906" L x 0.642" W x 0.996" H (23.00mm x 16.30mm x 25.30mm) 0.906" L x 0.642" W x 0.996" H (23.00mm x 16.30mm x 25.30mm) 0.906" L x 0.642" W x 0.996" H (23.00mm x 16.30mm x 25.30mm)