    OptiFuse ANR80-UL-10A
    Part No.:
    ANR80-UL-10A
    Manufacturer:
    OptiFuse
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedANR80-UL-10A.pdf
    Description:
    FUSE AUTO 10A 80VDC BLADE ATO
    Manufacturer:
    OptiFuse
    Package/Case:
    Series:
    ANR80-UL
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Automotive
    Current Rating (Amps):
    10 A
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    80 V
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    1kA
    Melting I²t:
    210.0
    Approval Agency:
    cURus, UL 248
    Operating Temperature:
    Color:
    Red
    Size / Dimension:
    0.748" L x 0.197" W x 0.531" H (19.00mm x 5.00mm x 13.50mm)
    1. How to order ANR80-UL-10A on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the ANR80-UL-10A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ANR80-UL-10A?
    Image ANR80-UL-4A ANR80-UL-15A ANR80-UL-10A ANR80-UL-25A ANR80-UL-16A
    Part Number ANR80-UL-4A ANR80-UL-15A ANR80-UL-10A ANR80-UL-25A ANR80-UL-16A
    Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
    Package/Case
    Series ANR80-UL ANR80-UL ANR80-UL ANR80-UL ANR80-UL
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder
    Fuse Type Automotive Automotive Automotive Automotive Automotive
    Current Rating (Amps) 4 A 15 A 10 A 25 A 16 A
    Voltage Rating - AC - - - - -
    Voltage Rating - DC 80 V 80 V 80 V 80 V 80 V
    Response Time Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 1kA 1kA 1kA 1kA 1kA
    Melting I²t 36.8 270.0 210.0 813.0 -
    Approval Agency cURus, UL 248 cURus, UL 248 cURus, UL 248 cURus, UL 248 cURus, UL 248
    Color Pink Blue Red Clear Light Green
    Size / Dimension 0.748" L x 0.197" W x 0.531" H (19.00mm x 5.00mm x 13.50mm) 0.748" L x 0.197" W x 0.531" H (19.00mm x 5.00mm x 13.50mm) 0.748" L x 0.197" W x 0.531" H (19.00mm x 5.00mm x 13.50mm) 0.748" L x 0.197" W x 0.531" H (19.00mm x 5.00mm x 13.50mm) 0.748" L x 0.197" W x 0.531" H (19.00mm x 5.00mm x 13.50mm)