    onsemi NZ8F7V5MX2WT5G
    Part No.:
    NZ8F7V5MX2WT5G
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Single Zener Diodes
    Package:
    2-XDFN
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedNZ8F7V5MX2WT5G.pdf
    Description:
    DIODE ZENER 7.5V 250MW 2-X2DFNW
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    NZ8F
    Package/Case:
    2-XDFN
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz):
    7.5 V
    Tolerance:
    ±5%
    Power - Max:
    250 mW
    Impedance (Max) (Zzt):
    30 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    500 nA @ 4 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount, Wettable Flank
    Supplier Device Package:
    2-X2DFNW (1x0.6)
    1. How to order NZ8F7V5MX2WT5G on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the NZ8F7V5MX2WT5G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NZ8F7V5MX2WT5G?
    Image NZ8F7V5MX2WT5G
    Part Number NZ8F7V5MX2WT5G
    Manufacturer onsemi
    Series NZ8F
    Package/Case 2-XDFN
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 7.5 V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 250 mW
    Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 4 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)