    onsemi NYE08-10B6ST1G
    Part No.:
    NYE08-10B6ST1G
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-261-4, TO-261AA
    Description:
    PROTECTED TRIAC, 600 V, 0.8 A
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    TO-261-4, TO-261AA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Triac Type:
    Standard
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    800 mA
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    8A @ 60Hz
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    10 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    25 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-223 (TO-261)
    1. How to order NYE08-10B6ST1G on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the NYE08-10B6ST1G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NYE08-10B6ST1G?
    Image NYE08-10B6ST1G NYE08-10B6TG
    Part Number NYE08-10B6ST1G NYE08-10B6TG
    Manufacturer onsemi onsemi
    Series - -
    Package/Case TO-261-4, TO-261AA TO-226-3, TO-92-3 Long Body
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Discontinued at Digi-Key Discontinued at Digi-Key
    Triac Type Standard Standard
    Voltage - Off State 600 V 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 800 mA 800 mA
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1 V 1 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 8A @ 60Hz 8A @ 60Hz
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10 mA 10 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 25 mA 25 mA
    Configuration Single Single
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)